Průvodce kovy

vzacne-kovy.jpg

Doufáme, že touto malou nápovědou Vám pomůžeme nahlédnout do světa vzácných kovů a zpříjemníme Vám tak nošení Vašich šperků a luxusní bižuterie.

STŘÍBRO 925

(angl. sterling silver - mincovní stříbro)

Po zlatě je stříbro snad nejznámějším vzácným kovem. Lidé ho využívají již více než 6 000 let a díky svému lesku, kráse a mnohostrannému využití je oblíbené dodnes.
Stříbro používané ve šperkařství je slitinou stříbra a jiných kovů. Označení 925 nám napoví, že obsahuje 925 částí stříbra z tisíciny, a zbylých 75 je jiný kov. Protože čisté stříbro je prostě příliš měkké pro výrobu a každodenní nošení, používá se obvykle měď, aby se dosáhlo pevnost a neztratila nádhera stříbra.
Stříbro může být pokryty rhodiem nebo zlatem (získává jasný, slunečný vzhled).
Přestože je stříbro levnější než zlato, stalo se velmi módním a často vyhledávaným kovem.

Nemáte ještě svůj stříbrný šperk? Prohlédněte si naši rozmanitou škálu stříbrných šperků v různých módních stylech.

NEREZAVĚJÍCÍ OCEL 316L

(angl. stainless steel,známá také jako chirurgická ocel )

Výrobu nerezavějící oceli se podařilo zahájit již v roce 1913. Jednoduchým přidáním chromu, niklu, molybdenu nebo titánia do železa se zabrání korozi kovu. A to je právě vlastnost, kterou vzhledem na cenu, tato ocel vyniká. Odolá oděru, korozi i oxidaci. Pro výrobu šperků se používá ocel s označením 316L. Je oblíbená také pro svou tmavší kovovou barvu. Obvykle nevyvolává alergické reakce.
Šperky z oceli jsou dnes oblíbené hlavně pro tyto své vlastnosti, přijatelnou cenu, neobyčejný vzhled a trvanlivost.

V kolekci pro muže FredBennet objevte šperk z oceli, který Vás vyjádří ...

GOLD PLATED, SILVER PLATED

(pokryté zlatem, pokryté stříbrem)

Šperky nebo bižuterie označené anglickým názvem gold plated nebo silver plated naznačují, že kov šperku (obvykle slitina mědi a cínu) je pokrytý tenkou vrstvou zlata nebo stříbra. Šperky tak získávají vzhled těchto vzácných kovů. Obvykle se k procesu pokrytí využívá speciální technologie elektrofrézy - rakouské licence, která chrání povrch před stíráním zlata a stříbra a zachovává lesk a vysokou kvalitu, nezávisle na času jejich používání.
Zlatem mohou být pokryty i šperky ze stříbra, pro co je často používán francouzský název vermeil.

RÓDIUM

Rodium je vzácný kov stříbrno-bílé barvy, jehož cena je poměrně vysoká. Je mimořádně chemicky odolné a společně s ruténiom a Palladiem patří do triády tzv.. lehkých platinových kovů. Název rhodium (řecky Rhodon) dostalo podle růžové barvy ródiovych sloučenin od svého objevitele pána Wollaston, který rovněž objevil i Palladium.
Kromě značné míry využití v chemickém průmyslu, v poslední době se stalo velmi zmiňovaným pojmem ve šperkařství a hlavně při výrobě bižuterie. Jeho velkou předností je i tvrdost. Pokovené jsou jím méně ušlechtilé kovy av poslední době je v módě také stříbro pokovené rhodiem, čímž jsou tyto šperky chráněny před zčernání a zvyšuje se jejich lesk.