O špercích

Péče o šperky

Prach, znečištění a denní nošení - to vše ovlivňuje zářivost krystalů, kamenů a zmatňuje povrch kovů. Vzácné kovy (zlato, stříbro) doporučujeme čistit jedině přípravky k tomu určenými. V domácích podmínkách je doporučeno jedině "suché" čištění jemným hadříkem. Pokud právě Vaše šperky nenosíte, měli byste je uchovávat v uzavřeném balení (například originální balení nebo polyethylenový sáček).

 

Strieborné šperky - Topšperk.sk

 

Péče o stříbrné šperky

Stříbro může být ošetřené a vyčištěné jemným bavlněným hadříkem. Pokud je stříbrný šperk uchováván v plastovém uzavíratelném sáčku, zabrání to znečištění, protože není vystaveno vlivu vzduchu a okolí.
Podobně jako zlato, i stříbro je citlivé na chlór. Nenoste ho proto, když používáte chlorované nebo bělicí přípravky, případně při koupání v bazénu a při horkém koupeli ve vaně.

 

 

Drahokamy - Topšperk.sk

Péče o drahoklamy

Tvrdost drahokamů nám určuje Moshova stupnice tvrdosti. Čím vyšší číslo přísluší kameni, tím je tvrší. Když vznikala tato stupnice, odborníci na drahé horniny zkoušeli třít jeden kámen o druhý, aby viděli, který kámen poškrábe ten druhý. Křemen má například tvrdost číslo 7, takže může poškrábat například perly, opál a tyrkys. Péče o kameny je proto založena na tom, že se zabrání jejich spadnutí, odření a poškrábání jiným předmětem.

Mnohé kameny jsou také náchylné k poškození chemikáliemi, oleji, vodou a silným slunečním svitem. Některé kameny mohou být rovněž pórovité (např. opál, perly, tyrkys), proto by neměly být v delším styku s vodou.

Perly - Topšperk.sk

 

 

Péče o perly

Perly, jako organický vzácný materiál, by měly vypadat dobře i po delším čase. Jsou citlivé na chemikálie, například make-up a lak na vlasy, takže Vaše šperky z perel, by měly být v pořadí Vašeho zkrášlování jako poslední a jako první, když se svlékáte. Měli byste je otřít jemným hadříkem vždy, když si je skládáte z těla, protože mohou být jemně vhlké.

Uchovávejte je vždy odděleně od jiných šperků, protože kov nebo kameny těchto šperků by je mohly poškrábat. Vhodné na uskladnění jsou semišové sáčky nebo jiný jemný materiál. Nikdy je neuchovávejte v plastových sáčcích, ale vždy v originálních krabičkách.

 

 

 

 

Upozornění: Zabraňte styku luxusní bižuterie a šperků s vodou, chemikáliemi (mimo jiné například parfémy, krémy, laky na vlasy, mořská voda, chlor a jiné běžné domácí přípravky). Módní šperky a bižuterii odložte také před koupáním, sprchováním, spaním a prováděním domácích prací. Šperky jsou křehké - při neopatrném zacházení se mohou poškodit. Chraňte je proto před kontaktem s tvrdými a ostrými předměty.