Průvodce kameny

vzacne-kamene.jpg

Buďte inspirováni a objevte svět kamenů, o kterých jste možná ani netušili.

Drahé kameny jsou minerály, nebo přírodní materiály, které jsou výjimečné pro svůj nádherný lesk a barvu, stálost, čistosť, mechanickou odolnost a vzácný výskyt. Drahokamy se těží v nalezištích nebo se získávají z mateřské horniny. Pak se upravují broušením a leštěním, čímž získávají nádherný vzhled. Mezi nejznámější drahokamy patří diamant, smaragd, rubín a safír. Mezi polodrahokamy zas topas, zirkon, křemen.


4590139628.jpgDIAMANT Tvrdost: 10

Název diamant pochází z řeckého slova (adamas) - nepřemožitelný - tedy i antický svět poznal jeho výjimečné vlastnosti. Je to nejtvrdší přírodní materiál (má nejvyšší tvrdost na Mohsově stupnici tvrdosti) s nádherným třpytivým vzhledem. Protože je možné poškrábat jej pouze jiným diamantem, dlouho si zachovává lesklý povrch i při denním nošení. Najdeme ho v různých barevných odstínech, které jsou dány poruchami ve struktuře diamantu, nebo způsobené příměsemi. Diamanty vážíme karáty (1 karát je přesně 200mg) přičemž jejich cena roste se zvyšujícími se karáty, které jsou velmi vzácné a více žádané. Mimochodem největší burza s diamanty je v Izraeli.

Prohlédněte si kolekce šperků s diamanty ...


colored-diamonds-for-sale.jpgSWAROVSKI ELEMENTS Tvrdost: 7

Jedinečné krystaly SW jsou známé jako diamanty krystalového trhu. Jejich otcem je Daniel Swarovski. I když základ výroby Swarovski krystalů je známý, kompletní proces zůstává stále rodinným tajemstvím. SW krystal je produkt vyráběn z přírodních minerálů a čistého křemenného písku. Minerály a písek jsou sloučeny a přetavený. Pak procházejí velmi pomalým chladicím procesem. Později se obrousí na stroji, který navrhl Daniel Swarovski. Tento stroj dokáže oříznout krystal různými směry, takže dovolí světlu odrážet briliantové spektrum a četné množství barev. Nakonec je krystal vyleštěný do nádherného vzhledu.SW krystal nabízí moderní design, vzhled a zářivost diamantu, množství unikátních barev. Je oblíbeným komponentem snad u všech významných šperkařských výrobců a bezpočtu spokojených zákazníků.

Zažijte ho i vy v našich kolekcích .....


cz.jpg


CUBIC ZIRCONIA (krychlový oxid zirkoničitý) známý jako CZ krystal Tvrdost: 8

Velmi oblíbený krystal se stal hlavním soupeřem diamantu. Proč? Dostupná cena, trvanlivost, blízký vzhled diamantu vytvořila z tohoto syntetického materiálu rivala diamantu již od roku 1976.
Chemicky je to krychlové krystalické formy ZrO2. Tento materiál je tvrdý, opticky bez vady a obvykle bezbarvý, ale je možná i různá škála barev. Neměl by se zaměňovat za zirkon, který je minerálem.Najděte si ten pravý CZ krystal pro Vás v našich kolekcích ...


Perly - Topšperk.sk

PERLY Tvrdost: 3

Kulovitý, malý, lesklý předmět uvnitř ústřice nebo perlorodky - to jsou perly. Většinou jsou dokonale hladké a kulaté, ale vyskytují se i v různých nepravidelných tvarech a barvách.V šperkařství jsou velmi cenné. Perly vznikají přirozeně v přírodě, ale také v perlových chovech. Přírodní perly jsou velmi vzácné. Do ústřice vnikne neznámé tělísko (například zrnko písku). To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu, a ta se usazuje na cizím tělísku. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Většina perel však pochází z chovů. Perly vznikají podobně a rostou jeden několik let do finální podoby.Sladkovodní perly jsou produkovány perlorodky říční. Cizí tělíska jsou menší a jsou vsazeny do perlorodky uměle. V perlorodky může stoupat až 20 perel najdednou.


Objevte tento zázrak přírody v perlových kolekcích ...


mother-of-pearl.jpgPERLEŤ  (Mother of pearl) Tvrdost: 2,5

Perleť je materiál, který vytvářejí některé měkkýši uvnitř svých schránek. Perleť je tvrdý, krystalický materiál, který tvoří perly. Černá i bílá perleť se využívají v archikektúre a šperkařství, je možné ji uměle zabarvit na jakoukoliv barvu.
Ačkoliv v dnešní době jsou perly velmi populární, pro rozmanitost barev je perleť žádaným komponentem pro šperkařství a dekoraci.
Šperky vyráběny s perletí jsou součástí organické skupiny šperků - pocházejících ze živých organismů.
1e0ef46a-95aa-4bd0-ae02-f0e02516bf8cswpearl-colours.jpgPERLA SWAROVSKI Tvrdost: 7

Swarovski perla je imitací perly. Je vytvořena pomocí křišťálu Swarovski, což způsobuje překvapivě realistickou imitaci perly. Díky tomuto křišťálu, který je pokryt několika vrstvami perleti, vyšší světelný vzhled jako jiné imitace. Je cenově dostupná, v různých velikostech a barvách s poměrně nenáročnou péčí (omyvatelné, nejsou náchylné k poškození potem nebo parfémy, odolné vůči poškrábání).
images-001.jpg

TYRKYS Tvrdost: 5-6

Je jedním z drahých kamenů, který si zaslouží patřičnou pozornost, protože je velmi oblíbeným po celá staletí - pro jeho intenzivní barvy, od nebeské modré po zelenou, v závislosti od přítomného množství mědi a železa.
Do Evropy byl z Persie dopraven Turky - odkud je odvozen i jeho název. Dnes se těší nevídané oblibě u šperkař
ů a také jejich zákazníků.
marcasite-crystals.jpg

MARKAZIT Tvrdost: 6-6,5

Název pochází z arabštiny a označoval pyrit a jemu podobné materiály. Již od dávna byl oblíbeným kamenem králů, snad pro jeho kovovou barvu (trochu podobnou i černému diamantu, ale s kovově-zeleným nádechem). Dnes tento kámen zažívá šperkařský "comeback" a je poměrně častým doplňkem stříbrných šperků. Určitě Vás nezklame.
p-black-agate-thin-1.jpg

ACHÁT Tvrdost: 7

Achát je populární volbou pro šperky. Používán již od dávných dob, zmíněný v Bibli a používán v klenotech z biblických dob. Achát je jedním z nejkreativnějších výtvorů přírody.
brazilian-amethyst-gemstone-733299-250x250.jpg


AMETYST Tvrdost: 7

Ametyst je odrůdou křemene, přechází od tmavě fialové, fialové až červenofialové barvy. starověcí Egypťané ho používali při výrobě šperků a cenili si jeho nádhernou fialovou barvu. Byl považován za kámen králů.
images.jpg


TOPAS Tvrdost: 8

Je jedním z nejpopulárnějších drahokamů k čemuž ho předurčuje dobrá tvrdost a nádherná barva. Njapoužívanejší při výrobě šperků je modrý topas. Velmi ceněné jsou hluboké zlatožluté (Imperial Topas) a růžové odstíny topasu. Dodnes se původ pojmenování topasu diskutuje: je pojmenován podle ostrova Topasos v Rudém moři nebo jeho název pochází z indického "tapas", což znamená oheň?london-blue-topaz-gem-1.jpg


LONDÝNSKÝ MODRÝ TOPAS Tvrdost: 8

Je obvykle považován za cenný. Jeho barva sahá od tmavší šedomodré, někdy trochu ocelové. Z některých uhlů mají mnohé nazelenaný tón. Přírodně je topas bezbarvý nebo hnědý, přírodní modrý topas je velmi vzácný. Obvykle se vyrábí úpravou čirého topasu radiací.


rubin.jpg


RUBÍN Tvrdost: 9

Je vzácný drahokam s růžovým červeným zbarvením. Již jeho malé kamínky jsou poměrně vzácné. Největší hodnotu na aukci na základě hmotnosti dosáhl barmský rubín vsazen do zlatého prstenu - cena za jeden gram byla přes 2 mil. USD. Ty nejkvalitnější rubíny se těží v Barmě.
ruzenin.jpg

RŮŽENÍN (křemen) Tvrdost: 7

Ozdobné předměty s růženínem jsou známy již od starověku. Růženín je odrůdou křemene v různých odstínech růžové nebo průhledné barvy. V hojné míře se používá ve šperkařství, kde je přitažlivý pro svou růžovou barvu a řez.onyx-ciernobiely.jpgONYX Tvrdost: 6,5 - 7

V starozákonní knize Job je napsáno, že Moudrost se "nelze vyměnit ani za drahocenný onyx". Je podobný achátu. Byl velmi oblíbeným hlavně u Římanů.sapphireblue.jpg


SAFÍR Tvrdost: 9

Název je arabského původu (sapphyrtos - modravý). Nejčastěji bývá modrý, avšak může mít také žluté, zelené a růžové odstíny. Vedle diamantu je nejtvrdším minerálem na zemi. V současné době je velmi populárním kamenem pro snubní prsteny - snad nejslavnější je 12CT safírový prsten princezny Diany.bluemoonstone2.jpg

MĚSÍČNÍ KÁMEN Tvrdost: 6,5

Jeho název je odvozen od vzhledu podobnému měsíci. Jiný název - adulár - je odvozen z místa jeho těžby ve švýcarských horách Adula. Jeho nádherný modravý vzhled je způsoben srůstáním dvou typů živce, které mají různé indexy lomu. Světlo odražené od těchto vrstev vytváří modrý lesk.
Populárním kamenem byl u Římanů a jeho nádherné barvy se těší oblibě i v moderních špercích.
Mohsova stupnice tvrdosti

Mohsova stupnice tvrdosti vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýpat do druhého. Byla vytvořena německým mineralogem Friedrichem Mohsem a slouží pro určení tvrdosti látek.

Tvrdost Minerál


1 Mastek


2 Sůl kamenná nebo Sádrovec


3 Kalcit - Vápenec


4 Fluorit (kazivec)


5 Apatit


6 Ortoklas (živec)


7 Křemen


8 Topaz


9 Korund


10 Diamant